Jarné cibuľoviny Jarné cibuľoviny Jarné cibuloviny

29.02.2012 21:59

 

 
Nebude reč o tulipány, narcisy a hyacinty, ale naozaj o drobnostiach, ktoré je možné uplatniť aj v tieni. Pod stromami a kríkmi sú miesta, ktoré môžeme veľmi dobre, dlhodobo a nenáročne na jar oživiť. Leto je vhodná doba na prípravné akcie, jeseň na výsadby.
 
Začneme s upratovaním stromov. Určite bude treba prerezať uschnuté a polámané konáre, miesto sprístupniť, vyhrabať kliesni. Nevhodné sú podsadby pod dreviny, ktoré vytváranie výmladky zo zeme - je to potrebné orgován, pámelník, agát. V tieni nebude asi nikde hustý trávnatý drn, ale aj tak je treba plochu pozorne prorýt do hĺbky asi 15 cm, aby sme odstránili vytrvalé buriny. Môžu to byť žihľavy, lastovičník väčší, kuklík mestský, ale najväčšiu pozornosť venujte mrkvovité rastline s plazivým podzemkom kozonoha kozie nohe.
 
Ak máte to šťastie a stromy sú už staršie, býva pod nimi vrstva listovky a pôdu netreba upravovať. Inak doplníme kompost - najlepšie zase z lístia. Pri rytie si všimnite, kde sú pri povrchu silné korene. Tieto miesta nekypříme, ale vedieme tadiaľ cestičky hlinité, piesčité alebo zo šlapákových kameňov.
 
Môžu sa kvety v tieni vôbec dariť? Situácia nie je tak beznádejná, ako sa teraz zdá. Belasá rastliny intenzívne využívajú obdobie približne do konca apríla, kedy stromy nemajú listy. V prírode toto kvitnutia označujeme ako jarný aspekt. Potom cibuľoviny zaťahujú a čoskoro po nich na povrchu nie je ani stopy. Nevadí im potom ani to, že pod stromami môže byť v lete dosť sucho.
 
Dajú sa osadiť aj zatrávnenej ovocné sady.Při zbere ovocia nepôsobí cibuľoviny žiadne problémy, iba počas předjarního rezu sa snažíme pôdu čo najmenej podupat.
 
Vhodné obdobie na pestovanie je vlastne celý jeseň. Cibuľky vysychajú, preto je dlho neskladujeme. Do pôdy dávame na široko, asi 6 až 10 cm hlboko a aj tak od seba. Špičkou pochopiteľne nahor. Aby sme dosiahli výrazných farebných efektov je vhodné vysadiť jedným druhom plochu treba 5 m2. Na to je však nutné tak 500 cibuliek, čo už je problém nakúpiť. Pokiaľ však niekde máme pár zabudnutých trsov treba snežienok, je vyhrané.
 
Uveďme niektoré rody a druhy. Známa a nenáročná snežienka jarná (Galanthus nivalis) je naozaj veľmi vhodná rastlina. V tú istú dobu alebo aj o niečo skôr sa na slnku otvárajú žiarivo žlté miskovité kvety talovín zimného (Eranthis hyemalis). Má malú hľuzy, ktorá sa ťažko hľadá. Ocenia hlbokú humóznu pôdu s vyšším obsahom vápnika. Asi dva týždne po sněženkách príde čas bledule jarnej (Leucojum vernum). Vyžaduje veľa vlhkú pôdu. V marci už tiež kvitnú krókusy čiže šafrany. Ide síce o rastliny lúk, ale niektoré botanické druhy ako Crocus chrysanthus, C.biflorus a C. ancyrensis môžeme do hromadných výsadieb v polotieni dobre uplatniť. Pokvitnú vo farbe bielej, fialovej modrasté, svetlo aj sýto žlté a nebudú trpieť virózami ako veľkokveté hybridy. V apríli nastáva čas ladoněk. Prvá kvitne scila Tubergenova (Scilla tubergeniana) jemne svetlo modrej farby, nasleduje drobnejšie naše domáce scila dvojlistá a sýto modrá scila sibírska. Veľmi podobné sú ladonička - Chionodoxa gigantea a Ch sardensis. Všetky scila i ladonička majú tiež bielokveté formy a niektoré aj ružové, aj keď táto farba je tu smutná a nevýrazná. Z ďalších jarných rastlín nemôžeme opomenúť bielou sasanky hájna (Anemone nemorosa) a žltú sasanky pryskyřníkovitou (A. ranunculoides). Obe sa množia rozširovaním odnoží. Fialovú alebo bielu Dymnivka dutou (Corydalis cava) hojne navštevujú čmeliaky. Asi 10 cm v pôde je žltá hľuzy. Efektné je aj väčšia biela plocha s rozkvitnutým cesnakom medvedím (Allium ursinum).
 
Prvý rok sa nám plocha bude zdať prázdna, ale postupne sa bude zahusťovať. Budú sa tvoriť aj semená, z ktorých sa květuschopné rastliny môžu objaviť až po 3 aj 5 rokoch. Občas je potrebné uvoľniť husté trsy, presádzať môžeme aj v dobe kvetu. Občas doplníme kompost a odplevelíme. Údržba je teda časovo nenáročná, pritom sa porasty budú ďalej šíriť do okolia, zplaňovat a vydrží desaťročia. Za slnečného počasia je jarná kút čarovným miestom.
 

Jarné a podzimné cibuloviny